28.02.2023

Pavel Branda vystoupil v Euronestu

Pavel Branda vystoupil jako zástupce Evropského výboru regionů s projevem před parlamentním shromážděním Euronest, které se konalo 23.2. v Moldavském Kišiněvě.

Euronest je parlamentní shromáždění, ve kterém  v rámci tzv. Východního partnerství zasedají společně poslanci Evropského parlamentu a národních parlamentů Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbajdžánu.

Pavel Branda, místostarosta Rádla a předseda Komise pro zahraniční spolupráci SMO ČR, ve svém projevu před poslanci uvedl, že “vývoj na východní hranici EU dramaticky proměnil geopolitické a hospodářské podmínky, což vyžaduje transformaci Východního partnerství. Nicméně Východní partnerství by mělo zůstat i nadále hlavním institucionálním rámcem pro spolupráci EU a s partnerskými zeměmi Východní Evropy.”

Pavel Branda popsal stávající rámec jako nepostradatelný obzvláště v této obtížné době, nicméně vyzval k jeho “reorganizaci, tak aby bylo schopno podporovat přístupové procesy Ukrajiny a Moldavska a rovněž evropské aspirace Gruzie, ale zároveň zůstalo relevantním pro všechny jeho účastníky.”

Evropský výbor regionů a především CORLEAP (Konference místních a regionálních orgánů Východního partnerství), jehož je Branda členem, se plánuje ještě více angažovat v propojování obcí, měst a regionů EU a zemí Východního partnerství skrze vzájemná partnerství, výměnu zkušeností a people-to-people projekty.

V listopadu minulého roku se rámci Českého předsednictví na pozvání P. Brandy v Liberci uskutečnilo výroční zasedání CORLEAP, které bylo doplněno o celodenní konferenci na téma odolná samospráva a veřejná správa, kterou organizoval Svaz měst a obcí s podporou České rozvojové agentury. Díky spolupráci Výboru regionů, SMO ČR, Libereckého kraje, Evropské komise a MZV ČR se podařilo přivézt do Liberce početné delegace starostů z Ukrajiny, Moldavska a Gruzie, kterým byla mimo jiné během studijních cest prezentována meziobecní spolupráce českých obcí (Smržovka) či téma krizového řízení (Hrádek nad Nisou).

Rozvoj spolupráce bude předmětem jak dalšího zasedání předsednictva CORLEAPu, které se uskuteční 16.3. v Bruselu, tak i výročního zasedání CORLEAPu plánovaného na 7.9.2023 v gruzínském Batumi.

SMO se spolupráci se svými partnerskými asociacemi z těchto zemí dlouhodobě věnuje. Realizována byla v minulosti řada projektů. V současné době se Svaz např. zapojuje do projektu CEMRu “Mosty důvěry 2.0: Obnova Ukrajiny prostřednictvím partnerství s obcemi EU”.

David Hošek, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR