08.11.2002

Výbor regionů

Výbor regionů je institucí Evropské unie a vedle Evropského hospodářského a sociálního výboru funguje jako poradní orgán Komise a Parlamentu EU. Byl vytvořen Smlouvou o Evropské unii jako konzultativní orgán a strážce principu subsidiarity.
Výbor regionů

Výbor regionů je institucí Evropské unie a vedle Evropského hospodářského a sociálního výboru funguje jako poradní orgán Komise a Parlamentu EU. Byl vytvořen Smlouvou o Evropské unii jako konzultativní orgán a strážce principu subsidiarity.
Výbor regionů

Výbor regionů je institucí Evropské unie a vedle Evropského hospodářského a sociláního výboru funguje jako poradní orgán Komise a Parlamentu EU. Byl vytvořen Smlouvou o Evropské unii jako konzultativní orgán a strážce principu subsidiarity.
 

Počet členů: 353
Funkční období: 5 leté
Místo zasedání: Brusel, pět plenárních schůzí v roce


Výbor regionů je nejmladší institucí Evropské unie. Jeho vznik vyjadřuje silnou touhu členských států respektovat nejen regionální a místní identitu a výsady, ale také je zapojit do tvorby a realizace politiky Evropské unie v různých oblastech. Poprvé v historii Evropské unie existuje právní závazek konzultovat zástupce místních a regionálních správních orgánů v celé řadě záležitostí, které se jich přímo týkají.

STRÁŽCE SUBSIDIARITY

Princip subsidiarity je zakotven ve Smlouvě a znamená, že rozhodnutí by měla být přijímána těmi orgány veřejné správy, které stojí co nejblíže k občanovi. Je to princip, který brání zbytečně vzdálenému centralizovanému způsobu rozhodování. Jako hejtmani/guvernéři regionů, primátoři měst nebo předsedové městských a okresních rad je 222 členů Výboru volenými představiteli z těch administrativních úrovní, které mají nejblíže k občanovi. Znamená to, že mají bezprostřední zkušenost s tím, jak politika a legislativa Unie ovlivňuje každodenní život obyvatel, a proto je Výbor schopný poskytnout významnou odbornost a ovlivňovat další instituce Unie.

Výboru se nabízí řada příležitostí tuto úlohu potvrdit. Smlouva požaduje, aby Výbor konzultoval záležitosti vztahující se k transevropským sítím, veřejnému zdravotnictví, vzdělání, mládeži, kultuře a k hospodářské a sociální soudržnosti. Výbor může ovšem také převzít iniciativu a podávat svá stanoviska o zásadních záležitostech, které se týkají měst a regionů, jako je například zemědělství a ochrana životního prostředí.

Práce Výboru je založena na této struktuře:

Komise 1:  Regionální politika, Strukturální fondy, hospodářská a sociální soudržnost, přeshraniční spolupráce a spolupráce mezi regiony; 
Komise 2:  Zemědělství, rozvoj venkova, rybolov; 
Komise 3:  Transevropské sítě, doprava, informační společnost;  
Komise 4:  Územní plánování, záležitosti týkající se měst, energetika, životní prostředí; 
Komise 5:  Sociální politika, veřejné zdravotnictví, ochrana spotřebitele, výzkum, cestovní ruch;  
Komise 6:  Zaměstnanost, hospodářská politika, jednotný trh, průmysl, malé a střední podniky;  
Komise 7:  Vzdělávání, odborné a učňovské vzdělávání, kultura, mládež, sport, práva občanů;  
Komise pro institucionální záležitosti:  odpovědná za příspěvky k debatě o reformě institucí EU.  

Organizaci práce a agendy Výboru regionů má na starost úřad Výboru, který je volen na dvouleté období.

Výbor regionů