14.05.2016

Konference „Křižovatky architektury“

Ve čtvrtek 2. června 2016 se v Národním technickém muzeu v Praze na Letné uskuteční 8. ročník odborné konference „Křižovatky architektury“ s podtitulem „Kulturní krajina: proměny – tvorba – ochrana“. Vystoupí na ní například náměstkyně MMR Klára Dostálová, Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí ČR či Pavla Melková z IPR PRAHA. (Foto: Revitalizované Nábřeží řeky Ohře v Kadani, autoři revitalizace: Vít Branda, Michal Fišer, Štěpán Špoula, autor fotografie: Tomáš Rasl)

Ve čtvrtek 2. června 2016 se v Národním technickém muzeu v Praze na Letné uskuteční 8. ročník odborné konference „Křižovatky architektury“ s podtitulem „Kulturní krajina: proměny – tvorba – ochrana“. Vystoupí na ní například náměstkyně MMR Klára Dostálová, Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí ČR či Pavla Melková z IPR PRAHA.

Cílem konference je podpořit vícestrannou diskusi, méně předsudečnou spolupráci a komunikaci mezi politickou sférou, širokou veřejností a odborníky. Dosavadní praxe projektování staveb v krajině včetně městského intravilánu není ideální. Především monofunkční a technicky orientovaný přístup je proto třeba nahradit postupem integrovaným, který bude brát v potaz všechny souvislosti řešení konkrétního problému či potřeby: počínaje sociálními a ekonomickými parametry konkrétní lokality a konče imperativy památkové ochrany. Krajina, ať už městská či mimo lidská sídla, je nikoli jen terén k realizaci více či méně utilitárních projektů, ale především nositelem kulturních hodnot: identity místa a jeho paměti.  Potřeba ochrany rázu a kvality krajiny přitom nevyžaduje jen změnu v myšlení výkonných orgánů státní správy a samosprávy, ale hlavně jiný – dnešní terminologií holistický - přístup k územnímu plánování. Právě územní plán je totiž základním nástrojem k zachování a tvorbě takové krajiny, s níž se její obyvatelé mohou identifikovat.

Více na: www.krizovatkyarchitektury.cz