Online workshop (zdarma) pro členskou základnu SMOČR (a ostatních veřejných zadavatelů) ke stavebním smluvním vzorům FIDIC a BIM, 11. října 2024.
Dovolujeme si Vás informovat, že Česká asociace konzultačních inženýrů (CACE), z. s. pořádá společně se Svazem měst a obcí ČR ZDARMA dne 11. října 2024 od 11 do 12 hod. prostřednictvím platformy Microsoft Teams online workshop pro veřejné zadavatele ke stavebním standardizovaným smluvním vzorům FIDIC.
Workshop je vhodný pro vedení obce a města, jejich tajemníky a odborníky z majetkových, stavebních, investičních a právních odborů (včetně odborníků z podřízených organizací).
REGISTRACE:
Registraci potvrďte jmenovitě do 9. října 2024 na elektronické adrese workshop.fidic@cace.cz. Před konáním workshopu bude všem registrovaným zaslán odkaz na schůzku.
TÉMATA WORKSHOPU:
- Základní informace o jednotlivých smluvních vzorech FIDIC
- Trend metody design-build – příklady z praxe
- Možnosti vzdělávání a využití i ve vazbě na digitalizaci a BIM
Klíčovým tématem bude metoda design-build včetně příkladů z praxe. Dále se workshop bude věnovat transparentnímu zadávání veřejných zakázek z pohledu veřejného zadavatele a BIMu a současně možnosti absolvovat jedinečné certifikované školení ke stavebním smluvním vzorům, které je zcela v souladu v pravidly mezinárodní organizací International Federation of Consulting Engineers (FIDIC) – odkaz zde: https://www.cace.cz/skoleni/.
Co se týče samotné metody design-build, účastníci workshopu získají klíčové informace z dosavadní praxe u realizace této stavební metody v České republice, která je podporována a financována z Národního plánu obnovy pro obce a města a další veřejné zadavatelů v řádu stovek milionů Kč prostřednictvím 2. a 3. výzvy (Finanční podpora přípravy projektů souladných s cíli EU). Metodu design-build prostřednictvím smlouvy FIDIC (CACE) využil v minulosti také Nejvyšší kontrolní úřad při výstavbě svého nového sídla, které se stalo stavbou roku 2023.
Pozornost bude věnována také ostatním stavebním metodám prostřednictvím standardizovaných smluv a k problematice BIM (postupná povinná účinnost pro veřejné zadavatele od 1. července 2025).
LEKTOR:
JUDr. Lukáš Klee, Ph.D., LL.M., MBA, je mezinárodně uznávaný odborník na stavební smluvní právo, autor například knihy International Construction Contract Law vydané v Anglii a knih Smluvní podmínky FIDIC a Stavební smluvní právo v Česku, poradce, vyučující na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, lektor, pravidelný speaker například pro FIDIC, soudní znalec, adjudikátor a rozhodce.
ČESKÁ ASOCIACE KONZULTAČNÍCH INŽENÝRŮ (CACE), Z. S.:
Asociace (www.cace.cz) byla založena v roce 1991, tedy v době, kdy se začínal formovat trh konzultačních inženýrských prací a strukturoval se současný profil konzultační inženýrské profese v České republice. Během tohoto období asociace navázala kontakty s evropskými a světovými konzultačními strukturami a převzala od nich zkušenosti a pravidla pro zadávání a zpracování projektů, způsobů výběru a hodnocení konzultantů, posuzování jejich kvalifikace, etická pravidla atd. V roce 1992 byla přijata jako řádný člen a zástupce České republiky do FIDIC (Mezinárodní federace asociací nezávislých konzultačních inženýrů, nevládní organizace uznávaná spojenými národy, významnými světovými bankami, evropskou komisí atd.) a v roce 1998 do EFCA (Organizace evropských konzultačních inženýrů, která sdružuje 26 národních asociací z 25 evropských zemí včetně Ukrajiny, reprezentující více než 10 tis. firem a zaměstnávajících více než 221 tis. zaměstnanců, s průměrným ročním obratem přibližně 26 miliard EUR).
Základní informace o smluvních standardech FIDIC
- jedná se o mezinárodně uznávaný a osvědčený smluvní standard prověřený dlouhodobým (desítky let) používáním v celosvětové praxi;
- smluvní podmínky FIDIC jsou dnes již standardním smluvním vzorem u investorů v ČR, v resortu dopravy,[1] ale i univerzit, ministerstev, úřadů nebo měst[2];
- díky poměrně významnému rozšíření v ČR je znalost podmínek FIDIC mezi středními a větším firmami v ČR vysoká; díky tomu zhotovitelé vědí, „do čeho jdou”, což významně snižuje transakční náklady, roste důvěra v objednatele a jeho projekt – to vše „láká“ ten správný okruh zhotovitelů, které Projekt vyžaduje;
- smluvní podmínky upravují všechny klíčové instituty a mechanismy, jako jsou odpovědnost za jednotlivá rizika, způsob tvorby ceny díla, odpovědnost za určování a pokyny smluvních stran, řízení změn (variací), řízení dodatečných smluvních nároků (claimů), otázky řízení času, řízení a kontroly jakosti, spolupráce, prevence, řešení sporů aj.;
- na standardy FIDIC jsou navázány metodiky Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), viz https://www.sfdi.cz/pravidla-metodiky-a-ceniky/ - jinými slovy, vše je vymyšlené a zdarma dostupné;
- standardy FIDIC podporují dotační a financující instituce při jejich financování (CRR, Světová banka, Evropská unie, EIB, atd.).
Některé výhody použití standardů FIDIC:
- využití standardizovaných a v Česku zavedených principů zadávání a řízení zakázek,
- vzory FIDIC jsou metodicky podpořeny metodikami státu (SFDI, ČAS, MMR, Min. vnitra) a obsahují zavedené mechanismy zajišťující pružné řešení změn – čímž se zásadně redukuje riziko porušení zákona o veřejných zakázkách,
- při použití FIDIC odpadají otázky změn smlouvy a nutnosti uzavírání dodatků – změny v průběhu realizace projektu nejsou změnami smlouvy, ale změnami v souladu se smlouvou; není tak nutné uzavírat dodatky ke smlouvě. Realizované změny nejsou zpravidla změnami ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) – odpadá tak riziko porušení ZZVZ ve většině případů. Změnami nejsou dotčeny finanční limity podstatné změny dle ZZVZ,
- Žlutý FIDIC (design-build) odstraňuje administrativu spojenou s měřením a dává větší jistotu (díky paušální ceně) dodržení nabídkové ceny; nevýhodou může být vyšší cena, a to z důvodu přenesení rizik s přípravou investiční akce (projektová a inženýrská činnost) na dodavatele.
EU A DOTAČNÍ POLITIKA PRO VEŘEJNÉ ZADAVATELE:
Evropská banka pro obnovu a rozvoj podobně jako Evropská investiční banka doporučuje použití FIDIC smluv pro stavební projekty, které financují. Doporučení Evropské investiční banky používat FIDIC pro projekty lze nalézt v několika jejich dokumentech, především ve Standardech pro zadávání zakázek.
Použití smluv FIDIC u projektů z dotací má několik klíčových výhod:
- Jasné definování práv a povinností (FIDIC smlouvy přinášejí jasná pravidla pro všechny zúčastněné strany – investor, dodavatel, projektant).
- Řešení sporů (FIDIC obsahuje jasná pravidla pro řešení sporů, což je výhodné u velkých projektů, kde může dojít k nejasnostem nebo konfliktům).
- Mezinárodní uznání: FIDIC smlouvy jsou široce používány v projektech po celém světě, což usnadňuje jejich používání i v projektech spolufinancovaných z evropských nebo mezinárodních fondů.
Přehled všech školení najdete ZDE.
[1] FIDIC je obligatorně používán u staveb Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správy železnic, Ředitelství vodních cest, jednotlivých povodí, apod.
[2] Např. NKÚ, investoři v Praze jako TSK, Statutární město Brno, Vysoké učení technické v Brně, Univerzita Karlova, Ministerstvo spravedlnosti, Univerzita Hradec Králové, SUSPK, Jihočeský kraj a mnozí další.
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR