17.02.2016
Až půl milionu na dotacích pro praktiky při otevření nové ordinace v odlehlých oblastech
Praktičtí a dětští lékaři si budou moci zažádat dohromady až o půl milionu korun jako pomoc při otevření nové ordinace v odlehlých regionech. Peníze bude lékař moci použít na mzdu pro sestřičku nebo na nákup základního přístrojového vybavení. To je obsah jednání předsedy Svazu měst a obcí ČR a starosty Kyjova Františka Lukla s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.
„Praktičtí a dětští lékaři si budou moci zažádat dohromady až o půl milionu korun jako pomoc při otevření nové ordinace v odlehlých regionech. Peníze bude lékař moci použít na mzdu pro sestřičku nebo na nákup základního přístrojového vybavení. Další pomocnou ruku jsou připraveny nabídnout jednotlivé obce, ať už v podobě bytu nebo dalších výhod pro nového poskytovatele zdravotní péče,“ shrnul obsah jednání s předsedou Svazu měst a obcí ČR a starostou Kyjova Františkem Luklem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Na tomto setkání k dostupnosti zdravotní péče v regionech informoval ministr Němeček předsedu Lukla o konkrétní podobě Dotačního programu podpory praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost, jehož základní návrh dnes ministerstvo schválilo.
„Místem s omezenou dostupností rozumíme místo, kde bylo na lékařské služby v těchto oborech v předchozích 12 měsících alespoň jednou vyhlášeno konání výběrového řízení, které skončilo neúspěchem. V takovém případě se zájemce o pozici lékaře bude moci obrátit na ministerstvo a sáhnout si na dva typy podpory,“ vysvětlil dále ministr Svatopluk Němeček.
Možnosti finanční podpory v dotačním programu jsou plánovány následovně:
- mzda sestry nebo zdravotnického asistenta (dotace max. 250 000 Kč/rok, max. 50 % nákladů) v prvním roce
- nákup přístrojového vybavení (minimální technické vybavení nebo přístroje rychlé diagnostiky, dotace max. 250 000 Kč/rok, max. 70 % nákladů)
„Zatím jsme připraveni do programu na dotaci konkrétních nových ordinací alokovat minimálně částku 5 milionů korun, počkáme ještě na připomínky zainteresovaných institucí a na odezvu z terénu. Ukáže-li se, že parametry je třeba upravit nebo že zájemců bude více, alokujeme do programu další peníze,“ dodal ministr Němeček.
I proto bude Svaz měst a obcí ČR - po dohodě s ministerstvem zdravotnictví - posílat 1. března do území elektronický dotazník se zdravotně-sociálními otázkami. Dostupný bude i na webových stránkách www.smocr.cz. Výstupy šetření mají pomoci nastavit parametry dotačních programů včetně předpokládaného počtu zájemců o finanční podporu.
„Zásadním bodem jednání byla otázka nedostatku lékařů v různých oblastech ČR – netýká se to jen horských oblastí, ale všech míst, kde klesá demografická křivka. Vzájemnou spoluprací tyto oblasti doplníme,“ řekl po jednání předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a uvedl dále: „My jako starostové se také budeme snažit vyjít vstříc – poskytnutím prostor či jiných prostředků, někde v horských oblastech lékaři potřebují dokonce čtyřkolku nebo zimní gumy. Spojenými silami bychom tento problém mohli velmi zdárně řešit.“
Návrh dotačního programu byl zaslán k připomínkám zainteresovaným institucím - Svazu měst a obcí ČR, krajským samosprávám, Svazu praktických lékařů a Svazu praktických lékařů l pro děti a dorost. Snahou ministerstva je připravit tento dotační program co nejdříve tak, aby ještě v první polovině tohoto roku 2016 bylo řešení pro problematické oblasti dostupné.
Zástupci Svazu měst a obcí ČR rovněž budou členy pracovních skupin Ministerstva zdravotnictví, například týmu expertů pro Centra duševního zdraví. Plánovanou spolupráci stvrdí memorandum, které by obě organizace měly v brzké době podepsat.