12.09.2016

Města a obce podporují vládní novelu autorského zákona. Má pomoci regulovat poplatky za reprodukovanou hudbu

Až o 50 % by se od příštího roku měly zvýšit autorské poplatky u reprodukované hudby. Oznámil to Ochranný svaz autorský. Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR a starosty Kyjova Františka Lukla je takový návrh arogantní a znamená další facku do tváře obcím. Samosprávy s vyššími poplatky nesouhlasí a volají po změně. Tu by mohla přinést vládní novela autorského zákona, která je nyní v legislativním procesu.

Až o 50 % by se od příštího roku měly zvýšit autorské poplatky u reprodukované hudby. Oznámil to Ochranný svaz autorský (OSA). Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR a starosty Kyjova Františka Lukla je takový návrh arogantní a znamená další facku do tváře obcím. Samosprávy s vyššími poplatky nesouhlasí a volají po změně. Tu by mohla přinést vládní novela autorského zákona, která je nyní v legislativním procesu.

"Zvýšení poplatků za reprodukovanou hudbu, které oznámila OSA, je velmi razantní. V absolutních částkách to při kulturních a společenských akcích znamená až stovky tisíc korun navíc, což pro obce nejsou malé peníze," říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal a dodává: "Proto jsme koncem srpna jednali na Ministerstvu kultury, které udělilo OSA statut kolektivního správce s právem vybírat poplatky. Plánujeme také jednat přímo s OSA a dalšími organizacemi.“

Pomoci změnit situaci může vládní novela zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), která je nyní v legislativním procesu. Sněmovní tisk č. 724, kdy samosprávy podporují znění připravené vládou, mimo jiné stanovuje, že zvýšení autorských poplatků za reprodukovanou hudbu musí být přiměřené. Vychází tak z obvyklých pravidel v Evropské unii. Právě směrnici Evropské komise totiž implementuje do tuzemské legislativy.

"Chtít například po venkovském fotbalovém utkání, kde se nevybírá žádné vstupné, zaplatit za písničku 2,25 Kč za každého návštěvníka, je v českých podmínkách mírně řečeno úsměvné," říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: "Skoro to vypadá, že OSA je monopolní organizací, která si na trhu může diktovat cokoliv, protože nemá konkurenci."

Zvýšení autorských poplatků za reprodukovanou hudbu by výrazně zatížilo rozpočet nejen samospráv, ale také organizací, které města a obce zřizují a podporují. Jako jsou například domovy důchodců, venkovské spolky, kluby aj.

Pokud by nedošlo k rozumné dohodě, bude třeba vypracovat manuál pro obce s doporučenými postupy. Ne všechnu hudbu má totiž pod sebou OSA. Nabízí se tak, aby samosprávy na veřejných akcích a v obecním rozhlase (jde o neziskové události a nezisková obecní zařízení) pouštěly pouze tu hudbu, u které nehrozí zdražení autorských poplatků.