27.11.2015

Pojďme společně rozvíjet chudší části světa!

Rozvojová spolupráce není jen o tom, že se starosta zamiluje do nějakého města a udělá z něj partnera. Důležitá je dlouhodobá perspektiva. I to zaznělo na konferenci „Role místní samosprávy v zahraniční rozvojové spolupráci“, kterou uspořádal Svaz měst a obcí ČR v partnerství s Charitou ČR.

Rozvojová spolupráce není jen o tom, že se starosta zamiluje do nějakého města a udělá z něj partnera. Důležitá je dlouhodobá perspektiva. I to zaznělo na konferenci „Role místní samosprávy v zahraniční rozvojové spolupráci“, kterou uspořádal Svaz měst a obcí ČR v partnerství s Charitou ČR. Konala se pod záštitou ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka v Černínském paláci. S cílem na praktických příkladech ukázat, v čem spočívá decentralizovaná rozvojová spolupráce, jak ji lze realizovat a jak spolupráce samospráv, státu, neziskových organizací a dalších subjektů pomáhá rozvíjet chudší části světa.

„V současné době je do decentralizované rozvojové spolupráce, jejíž podstatou je pomáhat méně rozvinutým zemím, zapojeno 11 tuzemských samospráv,“ říká místopředseda pro evropské záležitosti Svazu měst a obcí ČR a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a dodává: „Zájem zapojit se má dalších více než 120 českých, moravských a slezských měst a obcí, aktivity by chtěly směřovat především do zemí Východního partnerství a na Balkán.“

Inspirovat se mohou z už realizovaných projektů. Třeba Itálie pomohla v Mosambiku zřídit úřad, který má na starosti územní plánování. Podílela se na tom tamní univerzita, nezisková organizace i samospráva. Po třech letech podpory se partneři stáhli a úřad byl schopen fungovat samostatně. Další rozvojový projekt se týkal čištění pitné vody v Kosovu, podpora směřovala také do Bosny a Hercegoviny, kde bylo třeba pomoci s mezinárodními pracovními kontakty. A na tuto zemi by měl cílit i zamýšlený projekt Ministerstva zahraničních věcí a Svazu měst a obcí ČR.

„V Bosně a Hercegovině se mají na podzim 2016 konat komunální volby. Zvažujeme, že bychom nově zvoleným komunálním představitelům umožnili pracovní stáže na českých, moravských a slezských radnicích,“ říká velvyslanec České republiky v Bosně a Hercegovině Jakub Skalník a dodává: „Podobně mohli a stále mohou čerpat zkušenosti od pokročilejších zemí představitelé našich měst a obcí. Sám jsem takovou stáž absolvoval ještě coby starosta a byla to neocenitelná zkušenost.“

Zástupci České rozvojové agentury (ČRA – organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR) představili rámec fungování a hlavní priority zahraniční rozvojové spolupráce ČR. S ohledem na zkušenosti ČR a zájem partnerských zemí se většina projektů rozvojové spolupráce soustředí na životní prostředí, zemědělství, sociální rozvoj (včetně vzdělávání, sociálních a zdravotních služeb) a ekonomický rozvoj (s důrazem na obnovitelné zdroje energie). Pravidla zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci do zahraničí stanovuje zákon č. 151/2010 Sb. Prostřednictvím zapojení do výběrových řízení a dotačních programů ČRA mohou samosprávy v rámci rozvojové spolupráce uplatnit své četné zkušenosti získané během společenské a ekonomické transformace.

Mezinárodní konference „Role místní samosprávy v zahraniční rozvojové spolupráci“ se zúčastnila téměř stovka starostů, zastupitelů, zaměstnanců samospráv, zástupců neziskového i podnikatelského sektoru. Konala se v rámci projektu Úloha místních samospráv v rozvojové spolupráci v kontextu Evropského roku pro rozvoj (EYD) 2015, financovaného z dotačního titulu České rozvojové agentury „Evropský rok pro rozvoj 2015 (EU) – místní samospráva“. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Na akci, kterou provázela moderátorka České televize Vendula Krejčová, mimo jiné vystoupili výše uvedený místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, ředitelka Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci Ministerstva zahraničních věcí Hana Ševčíková, vedoucí zastoupení Evropské komise Jan Michal, ředitel České rozvojové agentury Michal Kaplan či ředitel Charity České republiky Lukáš Curylo. V panelu diskutovali například starosta 9. okrsku města Lyon a představitel programu Globální obhájci decentralizované rozvojové spolupráce světové organizace města a místní samosprávy (UCLG) Hubert Julien Laferriere, tajemník Rady evropských obcí a regionů (CEMR) Frédéric Vallier či zástupce Školícího centra pro mezinárodní spolupráci v Itálii Stefano Rossi. Kromě zmiňovaných projektů v Bosně a Hercegovině zazněly zkušenosti také z Moldavska a Gruzie, z tuzemských samospráv pak informace o rozvojových aktivitách měst Litoměřice a Valašské Meziříčí. 

Videspot k rozvojové spolupráci najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=eJtEiU9h2F4