Jak a proč to všechno začalo?
Počínaje 21. květnem 2015 vycházejí každé dva týdny v Lidových novinách články od představitelů měst a obcí, vždy na jedno předem dané téma. Cílem je poukázat na to, co se povedlo, ale také se nevyhýbat tomu, co se nedaří, proč a jak by se to mělo změnit. Projekt seznámuje čtenáře s prací starostek a starostů, představuje je i mimo rámec obce či města, které řídí. Rubrika rovněž zprostředkovává seznámení s praxí kolegů, má být inspirací a zdrojem informací o aktuálních tématech týkajících se veřejné správy a legislativy.
Téma příspěvku je vždy zveřejněno v Lidových novinách, které starostky a starostové dostávají v den vydání seriálu na radnici. Texty v maximální délce 4 000 znaků včetně mezer je třeba posílat na adresu starostovepisi@lidovky.cz, a to do data, které rovněž vychází v Lidových novinách. Součástí článku je i portrétní fotografie a konkrétní snímky dokumentující dané téma.
Publikované příspěvky vybírá nezávislý editor Lidových novin. Vzhledem k omezenému rozsahu strany mohou být texty redakčně kráceny, přičemž smysl sdělení samozřejmě zůstává nezměněn. Články, které nebudou zveřejněny v novinách, vycházejí na www.lidovky.cz a www.smocr.cz - najdete je níže.
U všech článků je třeba dodržet etické principy a obsah nesmí být v rozporu se zákony – například je třeba vyhnout se pomluvám, šíření poplašné zprávy, respektovat presumpci neviny aj.
Jakékoliv dotazy k projektu lze poslat na adresu starostovepisi@lidovky.cz.
15.11.2022
01.06.2022
Plán témat do září 2022. Chcete se podělit o svůj příběh z komunální politiky?
Téma příspěvku je vždy zveřejněno v Lidových novinách, které starostky a starostové dostávají v den vydání seriálu na radnici. Texty v maximální délce 4 000 znaků včetně mezer je třeba posílat na adresu starostovepisi@lidovky.cz, a to do data, které rovněž vychází v Lidových novinách. Součástí článku je i portrétní fotografie a konkrétní snímky dokumentující dané téma.
08.03.2022
24. března si přečtete: Uprchlíci z Ukrajiny. Jak se vaše město či obec zapojily nebo ještě zapojí do pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Uzávěrka 21.3.
03.01.2022
Představujeme nová témata rubriky Starostové píší noviny. Svaz měst a obcí je partnerem akce.
25.08.2021
Představujeme nová témata rubriky Starostové píší noviny. Svaz měst a obcí je partnerem akce.
12.04.2021
V novém článku najdete plán témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY až do července 2021. Partnerem akce je Svaz měst a obcí ČR. Témata rovněž najdete v Lidových novinách a na www.smocr.cz.
23.02.2021
Své příspěvky o maximální délce 3000 znaků vč. mezer průběžně zasílejte na starostovepisi@lidovky.cz. Nezapomeňte vždy připojit svou portrétní fotografii, ilustrační foto k tématu a připište stranu, za kterou jste byli zvoleni – a to i v případě, že do Lidových novin přispíváte opakovaně.
29.01.2021
NEBUŽELY (Středočeský kraj) Naše obec má nový územní plán. Dalo by se říci, že tedy máme k dispozici rozvojový dokument splňující současné požadavky na územní rozvoj a že tedy nic nebrání, aby se v tomto duchu rozvíjela. Tvorba a proces schvalování tohoto plánu však obnažily problémy, které, myslím si, netíží jen naši obec.
29.01.2021
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) Celý loňský rok se nesl ve znamení boje proti covidu a nejméně v první polovině letošního roku bude virus tématem číslo jedna. Bohužel je to tak. I já bych raději psal o jiných a veselejších tématech, ale zdraví našich obyvatel je mojí největší starostí.
29.01.2021
PRAHA 10 Naše radnice byla postavena v 70. letech minulého století. Od té doby se nijak zvlášť nemodernizovala, jen se opravovalo to, co opravu už nutně potřebovalo. Stále horší stav budovy za zenitem byl léta odkládaným problémem. My ji však kompletně zrekonstruujeme. Akce začne již letos a v roce 2024 bude ve Vršovicích stát moderní pracoviště pro úředníky a otevřený úřad pro občany!
29.01.2021
ZÁVADA (Moravskoslezský kraj) Starosta je od slova „starat se“. Mnozí občané ani netuší, o co vše se však starosta v malé obci, jako je například ta naše, musí starat. Nejen o fungování úřadu, o správu vodovodu a kanalizace, kulturu a investiční akce. Každého starostu potěší, když se něco podaří, jako se nám například v loňském roce podařilo postavit kořenovou čističku odpadních vod, naučnou stezku na Hrádek u lesa, ale třeba i taková maličkost jako je bylinná zahrádka v místním sadu.
29.01.2021
PRAHA Do letošního roku jsme vstoupili se strachem, co bude dál, města a obce ale potřebují udržet stabilitu a jistotu každodenního života pro své občany.
14.10.2020
S ohledem na současnou situaci se mění téma na 29. října, a to na téma: Jak se změnila vaše práce v době coronavirových opatření. Co vše musím jako starosta nově řešit a jaký je rozdíl v situaci (problémech, které řešíte) nyní a na jaře. Nezapomeňte prosím připojit fotografie, například dobrovolníků v akci apod.
16.09.2020
Seznamte se s novými tématy a podělte se se svými zkušenostmi! Jak začal školní rok, co s odpadky u cesty, jak zvládáte koronavirová opatření či jak se zbavit ostudného místa ve vaší obci/městě a další jsou témata vypsaná do listopadu 2020.
22.01.2020
Jak starostové bojujují proti zněčištění životního prostředí, co čtou za knihy, jaké mají krajské speciality či kam se u nich chodí se psem na vycházku, se můžete dozvědět z rubriky Starostové píší noviny. Doufáme, že se přidáte se svými zkušenostmi i Vy.
27.08.2019
Nová témata na měsíce září a říjen jsou tady! Podělte se s námi o své zkušenosti tentokrát například s půjčováním kol či koloběžek, s kultivací starých sídlišt a bojem proti vandalům nebo nám napište, jak bojujete s kůrovcem, jak se staráte o obecní lesy nebo jak se ve Vaší obci slaví výročí založení republiky. Těšíme se na všechny Vaše příspěvky.
30.05.2019
V příštích týdnech mohou přispěvatelé do rubriky Starostové píší noviny psát o situaci v dopravě ve svých obcích a městech, o tom, jak si u nich připomínají památku Cyrila a metoděje či Jana Husa, jak je to u nich s rybařením, zda mohou občanům nabídnout půjčovnu kol a koloběžek nebo třeba o tom, jakou zajímavou akci připravili ve své obci na prázdniny. Tato a další témata najdete v přehledu aktuálních témat do konce srpna 2019. Starostové pište a sdílejte příklady dobré praxe ve Vašem městě či obci, podělte se s ostaními o pozitivní, ale i negativní zkušenosti.
05.04.2019
data/fileBank/c95ede24-fae9-42a8-a319-2434b0c0b4f1.pdf
Stavební úřady v dnešním systému plní svou roli. Záměr je dalším přispěním k vylidňování menších měst
21.03.2019
Pod slovem „čistota“ si každý představuje něco jiného a chápání jeho významu je tak zcela subjektivní. Začnu proto tak trochu od lesa. Tedy lépe řečeno od Neapole.
07.03.2019
06.03.2019
21. 3. 2019 budou zveřejněny příspěvky na téma: Čistota. Co děláte pro to, aby bylo vaše město/obec čisté (odpadky na ulicích, v příkopech, v lese, nepořádek po společenských akcích, znečištěná pískoviště a další veřejné plochy (i od psů či uživatelů drog). Uzávěrka 15. 3.
15.08.2018
Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY a zapojte se i vy!
02.05.2018
Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY a zapojte se i vy!
14.02.2018
Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY a zapojte se i vy!
11.01.2018
Jak zajišťujete zimní údržbu komunikací? Kolik vás loni stála? S čím máte problémy? Své příspěvky o maximální délce 3000 znaků vč. mezer zasílejte do 19. ledna 2018 na starostovepisi@lidovky.cz Nezapomeňte vždy připojit svou portrétní fotografii, ilustrační foto k tématu a připište stranu, za kterou jste zvoleni.
19.10.2017
TŘEBOŇ (Jihočeský kraj) Dobrovolní hasiči jsou tradicí a zvláště pro menší obce pak zásadní. Právě oni totiž často organizují společenské akce od poutí, přes karnevaly, bály, dětské dny až po masopust. Činnost je to vpravdě dobrovolná. Hasičské soutěže pak nejsou jen prezentací dovedností jednotlivých sborů, ale prověrkou na skutečné situace, které mohou nastat.
19.10.2017
JESENICE (Středočeský kraj) Hasičský dobrovolný sbor vznikl v Jesenici již v roce 1883 a stal se pevnou součástí spolkového života občanů. Od jednoho z prvních mecenášů, kardinála Skrbenského, majitele břežanského panství, získal do vínku stříkačku. O požáry nebyla v Jesenici nouze, až na dva domy, které měly na střeše takzvané bobrovky, měly všechny ostatní slaměné došky.
19.10.2017
ROTAVA (Karlovarský kraj) Bez dobrovolných hasičů si život v Rotavě vůbec neumím představit. Kromě zásahů při požárech a dalších mimořádných událostech, tedy při různých nebezpečných situacích, hasiči neodmyslitelně patří k našim společenským a sportovním akcím. A my jsme moc rádi, že je máme.
19.10.2017
VELKÁ JESENICE (Královéhradecký kraj) Do vybavení jednotky sboru dobrovolných hasičů investujeme průběžně. Oddělili jsme financování „zřízené jednotky“ od příspěvku na činnost „spolku“ sboru dobrovolných hasičů a výborně se to osvědčilo.
19.10.2017
VELTRUBY (Středočeský kraj) Titulek lze plně spojit se sborem dobrovolných hasičů ve Veltrubech. Jde o nejstarší spolek v obci, vznikl už v únoru 1885. Hasiče tak u nás máme víc než 130 let. Jednotka má sice dlouholetou tradici, co se týče věku členů, jde o jednu z nejmladších organizací v celém okrese.
05.05.2017
Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY na květen a červen 2017 a zapojte se i vy!
24.03.2017
BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Byla jsem náplava, naplavenina, cizák. Do Boršova nad Vltavou jsem se přistěhovala před necelými šesti lety. Líbilo se mi okolí, příroda, rychlá dostupnost města, kde jsem pracovala.
24.03.2017
ÚSTÍ NAD LABEM (Ústecký kraj) Jako matka a babička a jako primátorka města Ústí nad Labem jsem jednoznačně pro rekonstrukci bazénu v našich jeslích.
24.03.2017
PRAHA 15 Chceme, aby Praha 15 nenutila své obyvatele ani návštěvníky překonávat bariéry. Městská část Praha 15 se nejen pro občany na rodičovské dovolené, ale pro všechny obyvatele se snaží vytvořit přívětivé prostředí a vytvářet bezbariérovou městskou část.
24.03.2017
BLOVICE (Plzeňský kraj) V Blovicích máme od loňska Doupě. Tedy rodinné centrum, které v našem městě dosud chybělo.
24.03.2017
KARLOVY VARY (Karlovarský kraj) Při plánování sociálních služeb myslíme samozřejmě také na maminky či tatínky na rodičovské dovolené. Přirozeně jsme tak do komunitních plánů zapojili naše mateřské centrum. Má velkou tradici, založeno bylo už v roce 1995.
10.03.2017
MĚŠICE (Středočeský kraj) Obec Měšice je ze všech okolních obcí tou nejzelenější. Nachází se zde několik lesů, rybníčků, zámecký park, mnoho dětských hřišť, avšak o tom se můžete sami přesvědčit. Obec to ale něco stojí, do údržby parku ročně vynaložíme cca 800 000 korun, a dovolím si tvrdit, že ne zbytečně.
10.03.2017
OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) Kácení stromů a jejich povolování, to je jedna z mála kompetencí v přenesené působnosti, kterou má i starosta té nejmenší obce. Nevím jak který kolega, ale pro mě je to spíš danajský dar. Občané se totiž dělí na dvě skupiny a někdy se těžko hledá kompromis.
10.03.2017
PRAHA 8 V naší městské části se nachází mnoho zajímavých zelených ploch, které stojí za návštěvu. Problémem však je, že jsou nerovnoměrně rozloženy. Snažíme se tak v rámci našich možností zajistit, aby ve všech hlavních čtvrtích byly významné plochy zeleně, které by naši občané rádi navštěvovali.
10.03.2017
ÚSTÍ NAD LABEM (Ústecký kraj) Město se dlouhodobě potýká, stejně jako ostatní, s problémem jak efektivně a koncepčně udržovat zeleň a to především jak zajistit kvalitní péči o stromy.
25.02.2017
Prohlédněte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY na březen a duben 2017 a zapojte se i vy!
06.02.2017
Prohlédňěte si plán vyhlášených témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY na leden a únor 2017 a zapojete se i vy!
13.01.2017
LYSÁ NAD LABEM (Středočeský kraj) Nejrozsáhlejší z řady letošních investičních akcí bude generální oprava nadjezdu nad železniční tratí. Vyžádá si nejen čtvrt miliardy korun, ale také téměř dvouleté uzavření této komunikace. Investorem stavby bude Středočeský kraj.
23.12.2016
MĚŠICE (Středočeský kraj) Každoročně pořádáme pořádá tradiční rozsvěcení vánočního stromečku před budovou obecního úřadu. Této akce se vždy zúčastní velký počet z našich 1920 obyvatel.
23.12.2016
I letos na Staroměstském a Václavském náměstí budou 24. prosince kuchaři rozlévat rybí polévku. Vánoční pokrm můžou lidé bez domova, potřební a návštěvníci trhů ochutnat od 11 hodin. Je to úžasná akce.
23.12.2016
PRAHA 7 Letošní adventní tradice Prahy 7 jsou již úspěšně za námi. Děti dostaly mikulášskou nadílku, rozsvítili jsme vánoční stromy v dolní i horní části Holešovic, poslechli si neodmyslitelnou „Rybovku“ v kostele sv. Antonína a nyní již nezadržitelně spějeme vstříc nadcházejícím svátečním dnům.
09.12.2016
DOBRUŠKA (Královéhradecký kraj) Naše město se snaží sportovce podporovat maximální měrou. Sport zlepšuje tělesnou kondici a my chceme mít zdravé občany. Proto pro jejich aktivní činnost zlepšujeme zázemí na celé řadě míst.
09.12.2016
OLEŠNÍK (Jihočeský kraj) Ve spojení s Olešníkem se sportovním fanouškům obvykle vybaví jméno našeho slavného rodáka, fotbalisty Davida Lafaty. Ačkoliv fotbalový klub FK Olešník, ve které útočník AC Sparta Praha zahájil svou kariéru, stále vychovává nové talenty, věnujeme se i dalším sportům.
28.11.2016
Podívejte se na plán vyhlášených témat projektu STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY do konce letošního roku. Těšíme se na vaše články.
25.11.2016
KOLÍN (Středočeský kraj) Úspěšné město musí svým občanům zajistit nejen příjemné prostředí pro život, ale i dostatek pracovních příležitostí. V Kolíně proto ve spolupráci se zaměstnavateli aktivně pomáháme s vytvářením pracovních příležitostí pro ty, kteří zaměstnání jen obtížně hledají.
25.11.2016
PARDUBICE Patříme k regionům s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti, a pro některé místní firmy je tak problém sehnat potřebné pracovníky. Abychom předešli odchodu firem z města, chceme jim být nápomocni při zajištění pracovní síly. Jednou z možností je zaměstnat občany z Ukrajiny, jsou totiž pracovití a především motivovaní.
25.11.2016
JÍLOVÉ U PRAHY Nemáme téměř problém s nezaměstnaností. Naopak: máme problém sehnat vhodné a kvalifikované lidi. Sedmdesát procent obyvatel totiž jezdí za prací do hlavního města, kde jsou mzdy vyšší než u nás. Proto nám třeba chybí úředníci na stavebním úřadě.
25.11.2016
10.11.2016
KYJOV (Jihomoravský kraj) Občas si říkám, proč se stát dívá na běžný život svrchu. Jako by se některých lidí na ministerstvech reálné dění v území netýkalo. Je to škoda. Vždyť jsou to právě města a obce, která jsou občanům nejblíže a která musí řešit každodenní situace tak, aby se lidem dobře žilo.
10.11.2016
ŘEČANY N/L (Pardubický kraj) V Řečanech nad Labem podporujeme změnu rozpočtového určení daní (RUD). Jsme jednoznačně pro, aby se samosprávám vrátil v RUD podíl z DPH, který jim byl odebrán v souvislosti s důchodovou reformou.
10.11.2016
PLZEŇ Zásadní problémy s příjmy nemáme. A návrat podílu z DPH v rozpočtovém určení daní od roku 2017 by měl finanční situaci ještě zlepšit. Samosprávám však má být odebrán podíl na dani z příjmu fyzických osob. Tím ztratíme vhled do podnikatelského prostředí.
20.10.2016
PRAHA 8 V mezích, které úřadu městské části vytyčuje mimo jiné i zákon o přestupcích, se snažíme bojovat s pouliční drogovou problematikou. Všeobecně není příliš známo, že držení malého množství drog, přestože není trestným činem, je přestupkem na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. A za ten je možno vedle pokuty do patnácti tisíc korun udělit i sankci zákazu pobytu.
13.10.2016
Proč bych měla platit nájem? Tato otázka se nabízí při čtení návrhu zákona o sociálním bydlení, který pochází z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.
02.09.2016
KRAJ VYSOČINA Technické profese se dnes potýkají s velkým nedostatkem kvalifikovaných lidí. Nelze se tomu divit, protože absolventů technicky zaměřených středních i vysokých škol v posledních letech výrazně ubývá, a to začíná být vážným problémem pro firmy nejen v Kraji Vysočina, ale i v celé České republice.
02.09.2016
PRAHA 1 Výměnné pobyty žáků, výuka za pomoci nejmodernějších technologií, ale třeba i výstavy v domácí galerii – to vše a další se v Praze 1 skrývá za poněkud fádním termínem „podpora vzdělávání“.
02.09.2016
OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) Tři velké firmy v Okříškách a v jejich blízkém okolí těžko shánějí zaměstnance do výroby na pozice techniků nebo konstruktérů. Při investičních akcích se setkáváme s tím, že stavebním firmám chybí zedníci, zámečníci, svářeči, instalatéři, tesaři ... Kde se stala chyba?
02.09.2016
PRYSK (Liberecký kraj) Před deseti lety pět dětí na základní škole, dnes třicet. Podpora vzdělávání v Prysku, který je Vesnicí roku Libereckého kraje 2016, přináší výsledky.
02.09.2016
18.08.2016
TŘEBOŇ (Jihočeský kraj) Léčba nemocí pohybového aparátu - to je hlavní náplní léčebné složky třeboňských lázní. Ročně se do Třeboně přijede léčit na 35 000 lidí. Mnozí s větším či menším pohybovým handicapem. Už jen z toho důvodu je třeba myslet na bezbariérové přístupy do zařízení spravovaných městem, kam míří nejen lázeňští hosté.
18.08.2016
VOTICE (Středočeský kraj) Bezbariérovost významně ovlivňuje kvalitu života ve městech. Lidé na vozíku si zaslouží stejné možnosti jako ostatní, ale schody či obrubníky jsou pro ně nepřekonatelnou překážkou. Mnohé se v tomto směru zlepšilo, například zajištění bezbariérového přístupu na úřadech měst a obcí je dnes všeobecně bráno jako samozřejmost.
18.08.2016
PRAHA 15 V letošním roce se nám podařilo zrealizovat projekt chráněného bydlení pro handicapované na Veronském náměstí.
18.08.2016
PRAHA 20 Městská část Praha 20 má propracovaný systém pomoci všem skupinám obyvatelstva, které z nějakého důvodu nemohou řešit životní situaci vlastními silami.
18.08.2016
ŘEPY (PRAHA 17) Jsme městskou částí, která má více než 25 000 obyvatel, významné procento z tohoto počtu tvoří senioři a handicapovaní občané. Radnice se podpoře těchto obyvatel Řep dlouhodobě věnuje. Na území naší městské části působí již řadu let bezbariérový dům, převážně pro lidi s tělesným handicapem.
18.08.2016
HUTISKO – SOLANEC (Zlínský kraj) Na základě schváleného programu obnovy venkova na roky 2013 – 2020 realizujeme v naší obci mnoho projektů, které zpříjemňují život na vesnici všem skupinám obyvatel včetně tělesně handicapovaných. Jejich omezeným možnostem pohybu přizpůsobujeme všechny nově budované chodníky, přechody přes místní komunikace i vstupy do veřejných budov.
18.08.2016
PRAHA 5 Pátá městská část se o občany, kteří potřebují pomoc, stará prostřednictvím odboru sociální problematiky a Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, p. o. Odbor sociální problematiky se zaměřuje zejména na sociální poradenství, pomáhá s vyřizováním úředních záležitostí či s vyhledáváním vhodných služeb.
18.08.2016
PRAHA 1 Nejen podpora těch, kteří pomáhají handicapovaným spoluobčanům, ale i vlastní projekty – tak lze ve zkratce charakterizovat aktivity Městské části Praha 1 v této oblasti. Jedinečným projektem z poslední doby je mezigenerační dům, který byl letos na jaře.
18.08.2016
OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) Vyjet na vozíku z domu a vydat se po městysi do školy, nakoupit, vyřídit něco na úřadu, vyzvednout doporučený dopis na poště nebo si dát v hospodě pivo ... Mělo by to být normální, ale bohužel není. Stejně jako ve většině měst a obcí není ani u nás život lidí s omezenou pohyblivostí jednoduchý.
18.08.2016
PRAHA 15 Pro seniory u nás funguje Klub seniorů při Centru sociální a ošetřovatelské pomoci p.o. (CSOP), který je dobře přístupný handicapovaným. Dále je využívaný Spolkový dům, kde se soustřeďuje spolková činnost obce.
18.08.2016
NÁSEDLOVICE (Jihomoravský kraj) V reakci na mnohé podněty občanů jsme vybudovali nové zdravotní středisko v centu obce, kde ordinuje každý den praktický lékař. Přístupová cesta i řešení uvnitř stavby, včetně sociálního zařízení, jsou bez bariér.
18.08.2016
PRAHA 12 Zapojili jsme se do tvorby digitální mapy přístupnosti budov a veřejných prostor pro osoby s omezenou schopností pohybu. Postupujeme podle metodiky Pražské organizace vozíčkářů. Mapu lze najít na www.mapapristupnosti.cz.
16.08.2016
CHEB (Karlovarský kraj) Dětská hřiště, pískoviště i hřiště pro volnočasové aktivity jsou neodmyslitelnou součástí každého města. Stejně tak tomu je i u nás v Chebu, kde se jich v současné době nachází více než čtyřicet.
21.07.2016
TŘEBOŇ Spolkový život je v menších obcích tím, co často tvoří jejich charakter a podílí se na společenském životě obyvatel. Mnohdy lze klást rovnítko mezi kulturní a spolkový život. Spolkový život je samozřejmě maximálně zdravý i ve městech. Vzniká z popudu obyvatel samospráva do něj vstupuje pouze prostřednictvím podpory.
21.07.2016
BRANDÝS N/L/STARÁ BOLESLAV Na otázku, zda se v našem městě daří spolkům, mám jednoznačnou odpověď – ano. Podporujeme činnost společenských, kulturních a zájmových organizací i organizací působících v sociální oblasti, a to především propracovaným systémem dotací a grantů.
14.05.2016
Podívejte se na plán vyhlášených témat projektu Lidových novin a Svazu měst a obcí ČR STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY do srpna 2016. A také na pomocníka/ návod, jak psát články. A hlavně: zapojte se!
04.01.2016
Níže najdete plán vyhlášených témat projektu STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY v prvním čtvrtletí 2016. Stáhnout si ho rovněž můžete v pdf.
12.11.2015
Na tomto místě najdete plán vyhlášených témat projektu STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY do konce letošního roku.
18.06.2015
SEDLICE Kontroly jako takové nevadí, naopak mohou být přínosem. Co ale vadí je, že každý kontrolní orgán má jiný metr.
18.06.2015
PRAHA 3 Naše radnice kontroly vítá. Vnímáme je jako zpětnou vazbu, a tedy v konečném důsledku usnadnění naší práce.
18.06.2015
CHRASTAVA Běs, děs, šikana. Příslušný výbor Senátu výše uvedená slova ve svém usnesení sice doslova nepoužil, ale jeho vyjádření z 10. června je ve výše uvedeném smyslu jednoznačné a pro vládu, zodpovědná ministerstva a další kontrolní orgány doslova zdrcující.
18.06.2015
VÍTKOV (Moravskoslezský kraj) Je jistě pochopitelné, že se obce setkávají s kontrolami od různých orgánů a institucí.
15.06.2015
Protože se blíží doba dovolených, přinášíme vám už teď přehled témat článků v projektu "STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY" během prázdnin.
08.06.2015
PRAHA 5 Jeden velký problém s uplatňováním demokratických principů je, že ohromné množství radničních periodik po celé České republice (přežitek z období totality a fungující dodnes), tedy místní media jsou pod kontrolou právě starostů našich měst a obcí.
04.06.2015
PLÁNĚ Myslím, že stojí za to, podívat se trochu do minulosti. Dříve lidé neznali starobní důchody, nemocenské pojištění ani jiné sociální dávky. Přesto se každá obec podle svých možností starala o své chudé.
04.06.2015
PŘÍBOR Přestože žádný zákon neupravuje problematiku sociálního bydlení, máme ve městě Příbor určený dům ve vlastnictví města s byty vyčleněnými k sociálním účelům. Rovněž jsou ve vlastnictví města dvě menší ubytovny. Správu všech obecních bytů, tedy i bytů určených k sociálním účelům a ubytoven ve vlastnictví města, zajišťuje Správa majetku města Příbor s. r. o.
04.06.2015
OSTRAVA - JIH Díky novele zákona jsou pro nás doplatky na ubytování vyplácené osobám v hmotné nouzi, více než aktuální otázkou. V Ostravě-Jih, nejlidnatějším ostravském obvodě (za měsíc jsme obdrželi přibližně 700 žádostí), je nyní celkem 14 ubytoven.
04.06.2015
KUNÍN Obec Kunín se rozkládá po obou březích řeky Jičínky, od Nového Jičína je vzdálena 4 km. V obci žije 1889 obyvatel. Občanská vybavenost je u nás na velmi dobré úrovni, obec je plynofikována, máme vodovod, kanalizaci, krásnou moderní školu a školky, zdravotní středisko, šatny TJ. Chloubou obce je barokní zámek (ve vlastnictví obce), jehož zámeckou školu v letech 1807 – 1809 i Otec národa František Palacký.
04.06.2015
PRAHA 15 Sociální bydlení je obecně chápáno jako pomoc domácnostem, které si nejsou schopny samy potřebu bydlení zajistit.
04.06.2015
HRADEC NAD MORAVICÍ Žijeme v malém městě, do jehož správního obvodu patří sedm přilehlých obcí (5 400 obyvatel). Náš městský úřad nemá vlastní sociální odbor, a stále častěji se proto zabýváme myšlenkou, zda je systém spolupráce s obcí s rozšířenou působností, tedy s městem Opavou, v sociální oblasti pro naše občany dostačující a zda je dostupnost sociálních služeb vyhovující.
04.06.2015
PLZEŇ Problematikou bydlení se stát dlouhodobě nezabýval. Obce a neziskový sektor po zákonu o sociálním bydlení volají už řadu let. Místo zákona přišlo MPSV ČR s koncepcí sociálního bydlení, v níž veškerou zodpovědnost a povinnost přeneslo na obce. Toto nepovažuji za krok správným směrem. Pokud je stát garantem a zároveň tím, kdo vyplácí dávky na bydlení, měl by si ponechat i zodpovědnost za sociální bydlení či dostupné bydlení.
04.06.2015
ZASTÁVKA Obce patřily a patří k významným subjektům, které se podílí na bydlení občanů České republiky. Tuto úlohu plní jak z pozice majitelů bytů, přičemž mnohdy by klienti jen obtížně hledaly jiné než obecní nájemní byty, tak i jako subjekt, který zajišťuje potřebnou infrastrukturu pro vznik nových bytů, stejně jako nezbytnou související vybavenost (školky, školy, smysluplné trávení volného času).
04.06.2015
PRAHA 3 V současné době připravujeme přijetí nových pravidel bytové politiky. Z tohoto důvodu vznikla pracovní skupina, kterou vede zástupce starostky David Gregor, v jehož kompetenci je bytová i sociální politika, odborná veřejnost, zástupce neziskových organizací zabývajících se mimo jiné i pomocí osobám ohroženým sociálním vyloučením. Nová koncepce by měla stanovit jednoznačná pravidla a určit preferované cílové skupiny obyvatel.
26.05.2015
ZAŠOVÁ Naše obec leží v údolí Rožnovské Bečvy, v polovině cesty mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem. Tato výhodná poloha s sebou nese nejen velmi dobré dopravní spojení jako takové, ale i příležitost snadno dostupného zaměstnání pro naše občany i velký výběr středních škol pro naše děti.
26.05.2015
PLÁNĚ Naše obec je malá. Skládá se ze čtyř malých vesniček Pláně, Ondřejov, Vrážné a Korýtka. Nachází se v okrese Plzeň- sever. Autem pouhých 5 minut cesty do Plas, 20 minut do Kralovic, za 35 min se dá dojet do Plzně. Ale je nutné auto, v každé rodině nejméně dvě. Dohromady zde žije cca 260 obyvatel.